Громади не залежатимуть від районів: відповідний законопроект готовий до голосування у Верховній Раді
1 липня парламентський Комітет з питань бюджету рекомендував Верховній Раді України прийняти в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи» № 3614. Цей законопроект – один з пакету нормативно-правових документів реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
Законопроект передбачає, що сільські, селищні, міські бюджети більше не залежатимуть від району. Всі 1470 територіальних громад, території яких уже затвердив Уряд, перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.
Виходячи із законопроекту, доходи і видатки між бюджетами районів та територіальних громад розмежують. Районні бюджети пропонується виключити із системи горизонтального вирівнювання. Тобто районні бюджети не отримуватимуть базову дотацію і не будуть на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом.
Формування районних бюджетів здійснюватиметься за рахунок:
власних доходів:
- податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, засновником яких є райрада,
- плата за ліцензії та сертифікати господарської діяльності, що видані РДА,
- орендна плата за користування майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є райради;
- орендна плата за водні об’єкти, що надаються РДА та райрадами (до розмежування між громадами)
- інші доходи.
дотацій та субвенцій, які можуть спрямовуватися з інших бюджетів.
Бюджети 1470 територіальних громад, згідно з чинним бюджетним та податковим законодавством, будуть на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом. Серед їх основних надходжень:
- ПДФО 60 %
- місцеві податки і збори
- рентні платежі
- акцизний податок
- доходи від використання комунального майна
- плата за надання адміністративних послуг
- трансферти (дотації, субвенції) тощо.
Отже, всі 1470 територіальних громад будуть незалежними – органи влади районного рівня не матимуть на них жодного адміністративного та фінансового впливу.