Розпочато серію моніторингових зустрічей з питань впровадження Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека»

Дата: 17.08.2022 08:52

15 серпня розпочато серію моніторингових зустрічей з питань впровадження на регіональному та місцевому рівні Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 року №1544.

Захід організовано за ініціативи Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, Національної соціальної сервісної служби Волинською обласною військовою адміністрацією та ВГО-Центр «Розвитку демократії».

Метою проведення зустрічі є представлення аналізу виконання заходів обласного та місцевих планів 1325, обговорення проблемних питань, визначення шляхів їх вирішення та актуалізація завдань та заходів у зв’язку з повномасштабним вторгненням 24 лютого рф на територію України.

На порядку денному стояли питання щодо необхідності оновлення існуючих планів 1325 з врахуванням положень Рамкової програми співробітництва між Урядом України та ООН щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом. Рамкова програма співробітництва підписана Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною за результатами візиту в Україну Заступниці Генерального секретаря ООН – Спеціальної представниці з питань запобігання сексуальному насильству в конфліктах Праміли Паттен (3-6 травня 2022 року).

Серед пріоритетних завдань Рамкової програми визначені:

• підтримка розробки та/або зміцнення національних політик та програм щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом;
  • запровадження заходів зменшення ризику щодо пов’язаної з конфліктом торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації;
  • зміцнення захисту внутрішньо переміщених осіб від сексуального насильства, у тому числі шляхом прийняття заходів захисту жінок і дітей у центрах, що приймають ВПО, включаючи доступ до можливостей отримання доходу та освіти;
  • зміцнення національних систем охорони здоров’я та соціальних послуг з метою забезпечення вільного доступу постраждалих від сексуального насильства, а також їхніх дітей, членів сімей та інших свідків до своєчасних та орієнтованих на постраждалих послуг,
  • створення заходів з моніторингу, аналізу та звітування щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом;
  • залучення та підтримка організацій громадянського суспільства, зокрема тих, які працюють у сфері захисту прав жінок, дітей та з іншими правозахисними питаннями, з питаннями молоді, а також жіночих правозахисників/-ць до діяльності із запобігання та протидії сексуальному насильству, включаючи сприяння поверненню і реінтеграції постраждалих та їхніх дітей;
  • підвищення обізнаності про засоби правового захисту та захист, якими користуються постраждалі та інші захищені особи за ініціативами, передбаченими цією Рамковою програмою співробітництва, а також про інший доступний їм захист.

Урядова уповноважена Катерина Левченко окреслила нові цільові групи жінок і чоловіків, хлопчиків та дівчаток оновленого НПД 1325:

– постраждалі від насильства, пов’язаного з конфліктом, зокрема, сексуального;

– постраждалі від катувань/тортур під час утримання незаконними збройними формуваннями;

– особи, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних в результаті бойових дій та/або в період перебування в полоні і пов’язаних із ними нещасних випадків;

– особи, які отримали поранення чи інші ушкодження здоров’я у районах проведення бойових дій та/або в період перебування в полоні, але не отримали інвалідність.

Вона наголосила на необхідності підвищення ролі уповноваженої особи (координатора) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі у забезпеченні координації та взаємодії всіх суб’єктів, залучених до виконання Плану дій, необхідності проведення таких заходів у інших регіонах України.