Правила щодо захисту бездимного середовища

Дата: 28.06.2023 16:18

З 11 липня 2022 року Законом України № 1978-ІХ запроваджено додаткові правила щодо захисту бездимного середовища. Відтак, розширено перелік тютюнових виробів, які забороняється курити, перелік місць, де куріння заборонено, забороняється в тому числі й будь-яка реклама, спонсорство та стимулювання продажу, та вводяться додаткові обмеження щодо торгівлі тютюновими виробами.

Для того, аби кожен, хто стикається з порушенням антитютюнового законодавства, міг повідомити про нього створили онлайн-платформу — nosmoking.phc.org.ua. Тут є можливість подати скаргу безпосередньо через сайт, або ж через мобільний застосунок чи чат-боти в месенджерах Telegram i Viber. Система автоматично направить скаргу до відповідного органу контролю.

На сьогодні заборонено вживати у громадських місцях не лише кальяни, тютюнові вироби та електронні сигарети, а й сигарети для нагрівання (ТВЕНи) разом із пристроями для нагрівання тютюну.

У яких саме місцях діють згадані обмеження:

•  у ліфтах і таксофонах;
  •   у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
  •   у приміщеннях та на території навчальних закладів;
  •  у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
  •   у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
  •   у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
  •   у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ;
  •   у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
  •   у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
  •   у приміщеннях гуртожитків;
  •   на дитячих майданчиках;
  •   у місцях загального користування житлових будинків;
  •   у підземних переходах;
  •  у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;
  •  на вокзалах та станціях;
  •  на зупинках громадського транспорту.

Якщо ви суб’єкт господарювання, який зазначено в Законі в переліку місць, де заборонено куріння тютюнових та нікотинових виробів, ви повинні забезпечити дотримання законодавства. Зокрема:

• проінформувати персонал про нові правила;
  • розмістити графічний знак і текст «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»;
  • забрати всі попільнички та контейнери для тютюнових виробів для електричного нагрівання з закладу/приміщення;
  • переобладнати спеціально відведені місця для куріння, н-д на квітник чи спортивну зону;
  • інформувати відвідувачів про заборону куріння тютюнових виробів, електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну, а в разі порушення та відмови в припиненні — викликати поліцію.

Що ви можете зробити, якщо ви стали свідком порушення антитютюнового закону:

• ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення;
  • звернутися до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення;
  • звернутися до поліції за номером 102;
  • скласти скаргу в зручній формі через онлайн-платформу nosmoking.phc.org.ua чи до територіальних органів Держпродспоживслужби;
  • розмістити наліпку про заборону куріння (наприклад, у визначеному місці під’їзду).

Сподіваємось, що українці, які курять, поважають своїх близьких і цінують їхнє право на бездимне середовище, тож будуть дотримуватися норм бездимного законодавства.

Коростенське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Житомирській області