Значення експрес-тестування для ранньої діагностики вірусного гепатиту В та С

Дата: 31.07.2024 14:46

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами  акцентуємо Вашу увагу на те, що поширеність захворюваності на вірусні гепатити (ВГ), особливості шляхів їх передавання, складнощі діагностування, розвиток серйозних ускладнень, обмежений доступ до лікування, а також низький рівень усвідомленої поінформованості населення та медичних працівників є актуальною проблемою для системи охорони здоров’я.

При цьому 96% усіх смертей унаслідок захворюваності на ВГ пов’язані із захворюванням на вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС). Хвороби, зумовлені хронічними ВГ, а саме цироз печінки та первинний рак печінки (гепатоцелюлярна карцинома), є значним тягарем для системи охорони здоров’я, оскільки призводять до інвалідності, зменшення тривалості та якості життя працездатного населення і передчасної смертності. Зокрема, за деякими оцінками, близько 57% випадків цирозу печінки та 78% випадків первинного раку печінки зумовлено впливом ВГВ та ВГС.

Відповідно до оцінних даних, до 5% населення країни інфіковано ВГС (з них 3,6% є хронічно хворими, а це 1 516 000 осіб в абсолютних числах) та 1,5% — інфіковано ВГВ (в абсолютних числах — близько 631 840 осіб), тоді як більшість хворих не знає про свій статус та, відповідно, не отримує лікування. Результати досліджень підтверджують, що підвищений ризик інфікування ВГ мають:

• представники уразливих ключових груп населення (люди, які вживають наркотики ін’єкційно, працівники та працівниці комерційного сексу і чоловіки, які мають секс із чоловіками);

• новонароджені та діти до 5 років (для ВГВ), реципієнти крові та органів, особливо такі, що потребують регулярних  трансфузій крові або її компонентів, — хворі на гемофілію, недугу Віллебранда й інші спадкові коагулопатії;

• особи, які мали хірургічні втручання, отримували стоматологічні послуги та інші хірургічні та медичні процедури, пов’язані із контактом з кров’ю;

• пацієнти гемодіалізу. Окрім того, в Україні є низка чинників, що сприяє новим випадкам захворювання та смертей внаслідок ВГ, а саме:

• низький рівень вакцинації від ВГВ дітей (тільки 57% дітей до 1 року охоплено трьома дозами вакцини), медичних працівників та представників ключових груп населення;

• недостатнє фінансування та слабка реалізація профілактичних програм та програм зменшення шкоди, впровадження яких має попереджувати нові випадки інфікування серед ключових груп;

• низький доступ до послуг з діагностики ВГ, обмеженість фінансування та відсутність національної стратегії тестування;

• застаріла та неефективна система інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та закладах побутового обслуговування (де може відбуватися контакт із кров’ю), що призводить до нових випадків інфікування;

• неконтрольоване та неналежне застосування компонентів донорської крові;

• низький доступ до лікування.

Експрес-тест застосовують як скринінгове виявлення вірусного гепатиту С. Тест виявляє антитіла до HCV, які можна виявити в середньому з 4-6-го тижня з моменту інфікування. Значною перевагою даного лабораторного дослідження є можливість отримання результату вже за 15 хвилин з точністю 99%.

Раз на рік необхідно  проводити тестування на гепатити В та С.  Це зробити неважко і безоплатно, скринінг та діагностика  на вірусні гепатити передбачені програмою медичних гарантій. Лікарі забезпечені експрес-тестами і кожен потенційний пацієнт має таку можливість.