Горщиківська сільська територіальна громада
Житомирська область, Коростенський район

Про схвалення Прогнозу бюджету Горщиківської територіальної громади на  2026-2028 роки

Дата: 25.08.2025 10:12
Кількість переглядів: 174

 

 

ГОРЩИКІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

КОРОСТЕНСЬКОГО РАЙОНУ  ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

РІШЕННЯ

 

18 серпня 2025 року                                                               № 56

Про  схвалення Прогнозу бюджету

 Горщиківської територіальної

громади на 2026-2028 роки

 

         Заслухавши інформацію начальника відділу фінансів сільської ради Ярошенко І.А., щодо необхідності схвалення прогнозу бюджету Горщиківської громади на 2026-2028 роки, з метою забезпечення послідовності бюджетного процесу, своєчасного та якісного процесу формування прогнозу місцевого бюджету на 2026-2028 роки, відповідно до статті 75 Бюджетного кодексу України, підпункту, статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025р. № 774 «Про схвалення бюджетної декларації на 2026-2028 роки», наказами Міністерства фінансів України від 23.05.2025р. №271 «Методичні рекомендації щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні», від 02.06.2021р. № 314 «Про затвердження типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання» (зі змінами), виконавчий комітет сільської ради

 

ВИРІШИВ :

1. Схвалити Прогноз бюджету Горщиківської територіальної громади на 2026-2028 роки, що додається.

2. Начальнику відділу фінансів Ярошенко І.А. подати Прогноз бюджету Горщиківської територіальної громади на 2026-2028 роки на розгляд сільської ради.

3. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на відділ фінансів Горщиківської сільської ради.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти сільського голову Туровського О.А.   

 

                                         

  

   Сільський голова                                    Олексій ТУРОВСЬКИЙ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СХВАЛЕНО:

Рішенням виконавчого комітету

Горщиківської сільської ради від

18.08.2025р. № 56

 

 

ПРОГНОЗ

БЮДЖЕТУ ГОРЩИКІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

 НА 2026-2028 РОКИ

0652600000

(код бюджету)

 

 

І. Загальна частина

Прогноз бюджету Горщиківської територіальної громади на 2026-2028 роки (далі – Прогноз) розроблено відповідно до статті 75¹ Бюджетного кодексу України, діючого Податкового  кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року №774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки»,наказу Міністерства фінансів України від 23.05.2025 року №271 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні», та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.

Запровадження середньострокового бюджетного планування сприятиме забезпеченню фінансової стабільності та зміцненню економічного зростання у середньостроковій перспективі. Спрямоване на забезпечення економічного зростання та сталого розвитку населених пунктів територіальної громади. Мета прогнозу – запровадження середньострокового бюджетного прогнозування для встановлення взаємозв’язку між стратегічними цілями розвитку територіальної громади та можливостями бюджету.

Основними цілями бюджетної політики Горщиківської територіальної громади в 2026-2028 роках є:

-  забезпечення надходжень до бюджету Горщиківської територіальної громади з урахуванням позитивної динаміки у порівнянні з попередніми роками;

-   підвищення прозорості та ефективності управління бюджетними коштами шляхом використання елементів програмно-цільового методу планування і виконання місцевих бюджетів;

-   забезпечення у повному обсязі проведення видатків на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, інших соціальних виплат, а також розрахунків за енергоносії та комунальні послуги;

-    здійснення видатків бюджету відповідно до соціальних стандартів;

 -   забезпечення необхідних фінансових пропорцій згідно з планом економічного і соціального розвитку територіальної громади;

 - стимулювання інвестиційної складової бюджету розвитку територіальної громади .

 Основними завданнями Прогнозу є:

-  підвищення результативності та ефективності управління бюджетними коштами;

- забезпечення виконання доходної частини бюджету Горщиківської територіальної громади відповідно до показників, затверджених сільською радою;

- вжиття заходів до залучення додаткових надходжень до бюджету Горщиківської територіальної громади, зокрема, шляхом забезпечення ефективного управління об’єктами комунальної власності та земельними ресурсами;

- підвищення ефективності управління бюджетними коштами шляхом застосування дієвих методів економії бюджетних коштів;

- забезпечення стабільного функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених цільовими (комплексними) програмами;

 - запровадження дієвих заходів з енергозбереження.

Прогноз бюджету Горщиківської  територіальної громади на 2026-2028 роки зорієнтований на формування сприятливого економічного середовища, забезпечення збалансованості та стабільного функціонування бюджетної системи, встановлення взаємозв’язку між соціально-економічними цілями розвитку регіону і можливостями бюджету, забезпечення виконання гарантованих державою соціальних зобов’язань.

Прогноз враховує програми соціально-економічного та культурного розвитку Горщиківської  територіальної громади, затверджених сільською радою на 2025р, і які будуть виконуватися протягом планового періоду, а саме:

  • Програма стимулів та розвитку надання первинної  медико-санітарної  допомоги населенню Горщиківської територіальної громади та відновлення  матеріально-технічної бази Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Ушомирської сільської ради» на 2025-2026 роки.
  • Програма організації харчування дітей ЗДО учнів загальноосвітніх навчальних закладів Горщиківької сільської ради на 2025 рік;
  • Програма фінансування видатків на компенсаційні виплати на пільговий проїзд окремих категорій громадян Горщиківської сільської ради автомобільним та залізничним транспортом на приміських маршрутах загального користування на 2025 рік;
  • Програма соціального захисту населення на території Горщиківської сільської ради на 2025 рік;
  • Програма підтримки військовослужбовців – учасників захисту України від збройної російської агресії та членів їх сімей на 2025 рік;
  • Програма та положення про порядок надання одноразової матеріальної допомоги та допомоги на поховання населенню на території Горщиківської сільської ради на 2025 рік;
  • Програма охорони природного навколишнього середовища Горщиківської сільської ради на 2022-2025 роки;
  • План (програма) соціально-економічного розвитку Горщиківської територіальної громади на 2025 рік;
  • Програма розвитку та фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Коростенська центральна районна лікарня» Ушомирської сільської ради на 2025-2026 роки;

 

Невиконання прогнозних показників бюджету Горщиківської територіальної громади на 2022-2024 роки може відбутись у разі змін в економічному середовищі, які будуть залежати від наслідків збройної російської агресії, невідповідності основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку Горщиківської територіальної громади показникам, врахованим під час формування прогнозу. Також можливими ризиками невиконання прогнозних показників можуть бути зростання тарифів на оплату комунальних послуг та енергоносіїв на 5 % і більше у порівнянні з показниками, врахованими у Прогнозі, невиконання прогнозних показників доходів бюджету на 5 % і вище, підвищення рівня інфляції, демографічний спад, старіння населення, міграція.

Заходами з мінімізації впливу фіскальних ризиків на показники бюджету є здійснення заходів з енергозаощадження, покращення адміністрування податків і зборів, зниження частки тіньової економіки, підвищення інвестиційної привабливості громади.

 

ІІ. Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку

До складу Горщиківської територіальної громади входить 10 населених пунктів. Кількість мешканців становить  3 326 осіб. На території громади функціонує 107 суб’єктів господарювання, з них 40 юридичні особи, 67 фізичних осіб-підприємців.        Показові прогнозні показники бюджету громади на 2026-2028 роки є основою для складання розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності та формування показників проекту бюджету територіальної громади на середньострокову перспективу. Прогнозні показники бюджету громади ґрунтуються на принципі збалансованості бюджету, що призведе до підвищення результативності та ефективності витрачання бюджетних коштів, посилення бюджетної дисципліни, покращить спрямування фінансового ресурсу на реалізацію пріоритетних соціальних напрямків та завдань для забезпечення динамічного  і збалансованого розвитку громади.                                              Структура бюджетоутворюючих галузей громади складається в основному  з підприємств, які сплачують податки.                                                                                   При визначенні показників Прогнозу на середньостроковий період враховано наступні положення і показники, визначені Бюджетною декларацією:

- збереження зарахування 5% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до місцевих бюджетів за місцем видобутку корисних копалин;

- продовження справляння військового збору;

- застосування чинних ставок оподаткування основних податків.

 Показники, визначені Бюджетною декларацією, які враховано при складанні Прогнозу:

  • Розмір мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки:

Показник

З 1 січня 2026 року

З 1 січня 2027 року

З 1 січня 2028 року

Розмір мінімальної заробітної плати

8 688

9 374

10 059

Розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тариної сітки

3 470

3 744

4 018

Цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку громади на середньостроковий період спрямовані на розвиток економіки, а також впровадження заходів енергоефективності та залучення альтернативних джерел енергії та цифровізацію процесу управління.

ІІІ. Загальні показники бюджету

Прогноз включає показники бюджету Горщиківської  територіальної громади за основними видами доходів, видатків, кредитування та фінансування, взаємовідносинами бюджету територіальної громади з бюджетами інших рівнів, враховує положення та показники, визначені прогнозом, схваленим у попередньому бюджетному періоді, а також прогнозні показники за бюджетними програмами.      Зазначені показники є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності, місцевих програм та формування  показників проекту бюджету територіальної громади на 2026 рік. Формування проекту бюджету на відповідний рік здійснюватиметься з урахуванням змін основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку територіальної громади, а також змін у нормативно-правовій базі.                          При розрахунку показників бюджету Горщиківської територіальної громади на 2026-2028 роки враховано підвищення розміру мінімальної заробітної плати, динаміку надходжень за 2023 - 2024 роки та очікуване виконання за 2025 рік, норми податкового та бюджетного законодавства та застосування чинних ставок оподаткування, індекс споживчих цін.                                                                                                                            Обсяг ресурсу бюджету Горщиківської територіальної громади на 2026-2028 роки прогнозується в обсягах  40 316 300 грн., 41 744 300 грн. та 46 575 200грн.,  відповідно.

ІV. Показники доходів бюджету

  Законодавчою основою формування дохідної частини бюджету Горщиківської територіальної громади є норми Бюджетного та Податкового кодексів України.

При прогнозуванні обсягу доходів бюджету територіальної громади на 2024-2026 роки враховано:

 - фактичні показники економічного і соціального розвитку територіальної громади за 2024 рік;

 - очікувані показники економічного і соціального розвитку Горщиківської територіальної громади за 2025 рік;

- прогнозні показники економічного і соціального розвитку на 2026-2028 роки;

- макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки, схвалені Постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 року №774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026-2028 роки»;

 - застосування чинних ставок загальнодержавних податків;

- застосування індексу споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, із значенням 100 відсотків;

 - підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки;

- застосування ставок місцевих податків, встановлених рішеннями сесії Горщиківської сільської ради  VIII скликання від 23.05.2025р.№ 805 «Про встановлення місцевих податків на території Горщиківської сільської територіальної громади на 2026 рік»;

- зміни місцезнаходження суб’єктів господарювання- платників податків;

- інформацію структурних підрозділів сільської ради.

            Відповідно до статей 98-100 Бюджетного кодексу України система бюджетного вирівнювання передбачає горизонтальне вирівнювання податкоспроможності територій залежно від рівня надходжень податку на доходи фізичних осіб у розрахунку на одного жителя, шляхом передачі трансфертів. Очікуваний обсяг базової  дотації на 2026 рік розраховано в сумі – 3 383 400 грн., на 2027 рік – 3 477 700 грн., на 2028 рік – 6 878 900 грн.                                                                                                                                           Очікуваний обсяг освітньої субвенції розраховано на 2026 рік в сумі 11 697 900 грн., на 2027 рік -12 621 600 грн., 2028 рік – 13 545 300 грн.                                          Основним джерелом формування дохідної частини бюджету громади, як і в попередні періоди, залишатиметься податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати. Прогноз надходжень з податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до єдиної ставки (18 %) оподаткування доходів фізичних осіб.                                                         Єдиний податок – це другий бюджетоутворюючий податок, який зараховується до місцевого бюджету у 100% розмірі. Прогнозний обсяг єдиного податку на 2026-2028 роки розраховано з урахуванням положень Податкового кодексу України, фактичних надходжень, кількості платників.                                                                         Розрахунок прогнозної суми плати за землю на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки. Збільшення надходжень податку на майно (плати за землю) зумовлено прогнозованим збільшенням площ, щодо яких проведена грошова оцінка земель, проведенням інвентаризації земельних ділянок, наданих у користування та оренду, проведенням індексації нормативної грошової оцінки землі та укладенням нових  угод на оренду землі  і переглядом розміру орендної плати.                                                                                                                                                      Прогноз неподаткових надходжень (адміністративний збір, орендна плата, державне мито) розроблений на підставі динаміки надходжень за попередні роки, кількості укладених договорів оренди на приміщення, розрахунку плати за розміщення тимчасово вільних коштів.

 

V .Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету

Основним завданням бюджетної політики на місцевому рівні на 2026-2028 роки залишатиметься забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості бюджету територіальної громади, ефективне використання бюджетних коштів в умовах обмеженості бюджетних ресурсів. Фінансування видатків бюджету Горщиківської  територіальної громади, цільових програм на період до 2028 року здійснюватиметься в рамках жорсткої економії бюджетних коштів. В цих умовах визначальним стане підвищення ефективності видатків, що відбуватиметься на основі їх пріоритетності та оцінки ступеня досягнення очікуваних результатів.           Першочергово при формуванні видаткової частини прогнозу бюджету враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення. Враховані також обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально – культурної сфери, надання соціальних гарантій для малозахищених категорій громадян, підтримки в належному стані об’єктів житлово – комунального господарства,  впровадження заходів з енергозбереження (енергоефективності), виконання в межах фінансових можливостей  цільових (комплексних) програм.

Пріоритетними завданнями розвитку галузей є:

1. Державне управління - забезпечення створення та підтримки сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку людини, її самореалізації, захисту її прав, надання населенню місцевим самоврядуванням, утвореними установами та організаціями високоякісних і доступних адміністративних, соціальних та інших послуг, створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення здійснення власних і делегованих повноважень.

2. Освіта. Цілі державної політики у сфері освіти реалізуються головними розпорядниками бюджетних коштів  та у середньостроковій перспективі будуть направлені на  повноцінний розвиток кожної дитини, її успішну інтеграцію в українське суспільство та європейську інтеграцію; забезпечення діяльності  дошкільних навчальних закладів, створення умов для їх функціонування, зміцнення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів; урізноманітнення моделей організації дошкільної освіти, охоплення дітей обов’язковою дошкільною освітою; здійснення заходів для забезпечення якісної, сучасної, конкурентоспроможної та доступної освіти шляхом реалізації таких заходів:  забезпечення в рамках продовження реформи загальної середньої освіти «Нова українська школа» якісної та доступної освіти шляхом стимулювання вчителів до професійного розвитку, розбудови нового освітнього середовища; забезпечення закладів загальної середньої освіти сучасним навчальним обладнанням та оновлення матеріально-технічної бази; розбудова безпечної та інклюзивної системи освіти за допомогою наближення освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально до місця їх проживання, врахування індивідуальних потреб і можливостей таких здобувачів освіти; забезпечення доступності мистецької і позашкільної освіти та інтегрування її в європейський простір.                                                   В результаті проведеної роботи очікується  створення нового освітнього середовища, яке відповідає вимогам сьогодення; сприяння підвищенню мотивації учнів до навчання, а вчителів - до професійного розвитку; надання освітніх послуг учням з особливими освітніми потребами максимально наближено до місця проживання та з урахуванням їх індивідуальних потреб і можливостей. Реалізація освітніх послуг буде здійснюватися через існуючу мережу освітніх закладів, яка включає 2 заклади дошкільної освіти,   1 установу загальної середньої освіти .

3.Соціальний захист та соціальне забезпечення . Основними цілями реалізації державної політики у цій сфері на 2026-2028 роки є посилення адресної соціальної підтримки для підвищення ефективності використання бюджетних коштів та їх спрямування соціально вразливим верствам населення. Завданнями на 2026-2028 роки є: забезпечення максимальної адресності та наближеності надання відповідної соціальної підтримки тим, хто її потребує; прозорість та доступність в отриманні соціальної підтримки; забезпечення захисту прав дитини, у тому числі шляхом розвитку сімейних та інших форм виховання дітей, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа; удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі в умовах децентралізації з урахуванням міжнародних стандартів.                                                                                                                                             Очікувані результати -  адаптація системи надання соціальних послуг до нових вимог законодавства, спрощення порядку надання соціальних послуг через впровадження нових, сучасних комп’ютерних та Інтернет-технологій; охоплення соціальним захистом максимальної кількості сімей та малозабезпечених громадян, які потребують підтримки місцевої влади.

4. Культура і мистецтво . Основними завданнями цієї галузі є популяризація народної творчості, її осучаснення;  проведення культурно-мистецьких заходів, спрямованих на  відродження історичної пам’яті та естетичне виховання молоді; розкриття творчого потенціалу різновікових груп населення територіальної громади.

5.Житлово-комунальне господарство . Пріоритетними напрямками розвитку житлово-комунального господарства є задоволення потреб мешканців в усіх видах житлово-комунальних послуг, створення комфортних умов для проживання і належне утримання об’єктів комунальної власності.  Серед основних цілей реалізації державної політики у цій сфері є: забезпечення утримання в належному стані доріг населених пунктів територіальної громади; утримання в належному екологічному та санітарному стані території громади;  збереження та утримання на належному рівні зелених зон, кладовищ,  зон відпочинку,  забезпечення функціонування системи вуличного освітлення.

 

VI.  Взаємовідносини бюджету з іншими місцевими бюджетами

Основною метою побудови міжбюджетних відносин на середньостроковий період є забезпечення надання якісних послуг жителям громади та підвищення ефективності використання коштів сільського бюджету. 

 

 

Начальник відділу фінансів                                        Ірина ЯРОШЕНКО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь